Sekce webu
Novinky
Kontakt


Stín lesa
Penzion Pohlednička
Jiří Schneider
Horní Štěpanice 41
51401 Benecko
tel: 777440300
info@penzion-pohlednicka.czAnketa
Zajímají vás při výběru štěněte úspěchy rodičů?

Ano, podle nich se rozhoduji (29 %)

Ano, ale nejsou rozhodující (25 %)

Ani ne,sleduji spíš jiné věci než tituly a zkoušky (24 %)

Ne, nezajímají mě (23 %)

Celkem hlasů : 2283

Uživatel
Login
Password
Registrace
Partneři
Web snadno a rychle
Hry pro PC a konzole
Značková krmiva pro psy a kočky
Historie plemene

První zmínky o hovawartech najdeme už ve středověkých literárních památkách. Hovawarti byli tehdy hlavně psi sedláků, kterým střežili osamělé dvory. Odtud je i jeho název. Hovawart je zkomolenina slov „Hof“ a „warten“. „Hof“ znamená dvůr a „warten“ hlídat nebo také čekat. Psi to museli být zajisté silní a zdraví, schopní uhlídat majetek nejen proti lidským vetřelcům, ale také proti velkým a nebezpečným šelmám. Ale zároveň k domácím, jejich dětem i zvířatům museli být milí a trpěliví. I přes skutečnost, že se zmínky o hovawartech vyskytovali již ve 13.-.14. století, nelze dnešní hovawarty považovat za staré či původní plemeno.
Na počátku minulého století již nikdo nedokázal potvrdit, jak onen popisovaný hovawart ve skutečnosti vypadal. A tehdy známý kynolog Kurt. F. König (považovaný za znovutvůrce hovawarta) spolu se svým otcem Bertramem Königem začali s regenerací plemene.
V odlehlých vysokohorských oblastech vyhledávali typově podobné psy s požadovanými znaky, kteří se následně stali zakladateli jejich chovu. Od počátku však byla přikřižována ještě další plemena: maďarští kuvaszi, leonbergři, gordonsetři, velcí švýcarští salašničtí psi, novofundlandští psi a pro zlepšení povahy i němečtí ovčáci.

Gordonsetr Kurvasz
Novofunladský pes Leonbergr


König se od počátku řídil heslem „ krása a výkon“, neboť toužil vytvořit moderního všestranného pracovního psa, který by se dal využívat nejen k ochraně a hlídání osob a majetku, ale i jako pes záchranářský a slepecký a zároveň by zůstal milým společníkem. Což se mu skutečně podařilo a to zřejmě i zásluhou tzv. zkoušky vloh před připuštěním zvířete do chovu. V této zkoušce musejí psi v modelových situacích vykazovat žádoucí chování a reakce, pokud se to nestane nemohou být využíváni v chovu. Tyto zkoušky se postupně prosadily u všech chovatelský spolků, a tak hovawarti zůstali ušetřeni osudu jiných plemen, jež jsou chována pouze s ohledem na exteriér bez ohledu na povahu. Zároveň se u hovawartů velmi dbá na zdraví, zejména výskyt dysplazie kyčelního kloubu byl snížen na minimum díky desítkám let výběru psů bez této vady.
Počátek vlastního čistokrevného chovu začal v roce 1922, plemenná kniha byla založena v roce 1936 a v roce 1937 byl hovawart jako plemeno oficiálně uznán FCI. V roce 1964, poté, co více, jak 100 hovawartů složilo různé druhy zkoušek, byl hovawart uznám jako plemeno služební. Plemenem služebním je i dnes, kdy je zařazen dle FCI do sk. II. – pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi.
První vrh hovawartů byl v Čechách zapsán dne 10.3.1986 v chovatelské stanici „ z Páralovy zahrady“ pana ing. Luďka Nováka. Samostatný klub majitelů a chovatelů plemene hovawart byl založen 31.3.1990. V současné době má přibližně 700 členů.
Více informací najdete na stránkách Hovawart klubu ČR

Howavart Howavart