Sekce webu
Novinky
Kontakt


Stín lesa
Penzion Pohlednička
Jiří Schneider
Horní Štěpanice 41
51401 Benecko
tel: 777440300
info@penzion-pohlednicka.czAnketa
Zajímají vás při výběru štěněte úspěchy rodičů?

Ano, podle nich se rozhoduji (29 %)

Ano, ale nejsou rozhodující (25 %)

Ani ne,sleduji spíš jiné věci než tituly a zkoušky (24 %)

Ne, nezajímají mě (23 %)

Celkem hlasů : 2283

Uživatel
Login
Password
Registrace
Partneři
Web snadno a rychle
Hry pro PC a konzole
Značková krmiva pro psy a kočky
Povaha a péče

Třebaže jsou dnešní hovawarti bezesporu pohlední psi, nejcennější je na nich jejich povaha. Na tu se dbalo již od začátku regenerace plemene. Hovawarti velmi pozorně sledují okolí a svá pozorování třídí na „neškodné“, „ vyžadující pozornost“ a na „je třeba zakročit“. K tomu mají ještě velmi dobrou paměť a schopnost zpracovat zážitky a zkušenosti. Jsou to tedy klidní, vyrovnaní psi, kteří velmi dlouho neútočí a však v případě potřeby dokážou tvrdě a citelně zakročit. Každý majitel by si měl uvědomit, že vlastní velkého, rychlého a obratného psa, zpravidla velmi sebevědomého, který je při obraně svého pána, jeho rodiny a majetku velmi nebezpečný.
Hlídání, které má v názvu je mu vrozené. Nemívá sklony k potulkám a drží se svého pána, domu nebo rodiny. Třebaže má vynikající čich, je u něj lovecká vášeň potlačena a skvěle se snáší s ostatními domácími zvířaty.
Hovawart je velmi tolerantní k dětem. Jeho chování samozřejmě záleží i na zkušenostech, které s dětmi má a na tom jak je vychováván. Na druhou stranu i dítě musíme naučit zacházení se psem a to s jakýmkoliv – velkým či malým. To co je pro psa normální a vůbec to nemusí myslet zle, může být pro malé dítě nebezpečné a to nejen u velkých psů.
Hovawarti, třebaže jsou silní a vyrovnaní, jsou zároveň citlivý na zacházení. Svého pána respektují na základě vlídné důslednosti, nikoliv hrubosti a přílišné tvrdosti.
Vzhledem k své pracovitosti a povaze jsou schopni jakéhokoliv výcviku, je třeba ale respektovat jejich povahové zvláštnosti a pak jsou výsledky mnohdy překvapující. Rozhodně se hovawarti nehodí do rukou egoistického, tvrdého výcvikáře zvyklého cvičit přísným drilem. Je třeba vzít v úvahu, že hovawart je plemeno, které později vyspívá a tomu výcvik přizpůsobit. Měl by být vlídný, ale důsledný a koncipován spíš formou hry. Možná mu trvá o chvilku déle, než pochopí, co se po něm chce (musí nejdřív pozorovat a hodnotit, co se v různých situacích děje), ale za to, co se jednou naučí nezapomene.
Má zcela mimořádně vyvinuté vlohy pro pachové práce a ty ho také velmi baví. Mnoho hovawartů se využívá v záchranářství – stopování, prohledávání i rozlehlých prostorů, vyhledávání v lavinách, troskách i na vodě.
Poněkud specifický přístup je nutno volit při sportovním nácviku obrany, vzhledem k vysoce vyvinutému pudu obrannému a většinou menšímu pudu kořistnickému, ho po zpracování útoku figurant již příliš nezajímá.
Hovawart je tedy vyrovnaný, silný, vytrvalý, snadno cvičitelný, značně pohyblivý pracovitý pes schopný jakéhokoliv výcviku, zcela oddaný svému pánovi a jeho rodině. Pokud mu bude umožněno zúčastnit se rodinného života a bude mít dostatek práce, stane se z něj pes, se kterým je radost žít i pracovat.

Mazlík Asta obrana Modelky

 

Péče

Hovawarti jsou plemenem tvrdým, otužilým a nenáročným. Jsou velmi odolní povětrnostním vlivům a celoroční pobyt venku jim jen prospívá. Kromě období línání, kdy zhruba 2x v týdnu důkladně srst vyčešeme, není třeba častého kartáčování, neboť mají minimum podsady a nemají tedy sklony k plstnatěji. Ani po dlouhé a blátivé procházce není třeba nijak zasahovat, hovawart uschne, oklepe se a je čistý i bez koupání, mají totiž „samočisticí srst“.
Ani ve výživě nemají hovawarti žádné specifické požadavky – stačí pouze dodržovat zásady zdravé výživy psů velkých plemen.
Již jsme uvedli potřebu hovawartů chránit svěřené území a majetek, je proto logické, že je vhodný především pro chov v rodinných domcích se zahradou, spíš než v bytě.
Více na stránkách Hovawart klubu ČR

Asta a Sorb Asta a Sorb